A Magyar Távmunka Szövetség (MTMSZ) 2024. november 13-án ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját a “Mérlegen a hibrid munkavégzés – Trendek és vállalati jó gyakorlatok a távmunka új korszakában” című szakmai konferenciával. Az eseményen nagyvállalati vezetők és szakértők osztották meg tapasztalataikat a hibrid munkavégzés jelenlegi trendjeiről és kihívásairól.

Köszönjük, hogy a tavmunkaotthon.hu weboldalt olvassa. Bármilyen visszajelzést örömmel fogadunk a tavmunkaotthonhu @ gmail . com címen.

Dr. Forgács Tamás, az MTMSZ elnöke kiemelte, hogy a pandémia alatt a távmunka elfogadottsága jelentősen nőtt, és a rugalmasság iránti igény továbbra is erős a munkavállalók körében. Hangsúlyozta:

„A munkáltatók 70%-a továbbra is alkalmazza a távmunkavégzés valamely formáját. A vállalati működésben az átláthatóság, szervezettség és mérhetőség iránti igény folyamatosan nő. Ezzel párhuzamosan a digitalizáció és a mesterséges intelligencia térhódítása elősegíti a produktivitást támogató rendszerek fejlődését, ami már a jövő munkahelyeinek átalakulása felé mutat.” – Dr. Forgács Tamás, Magyar Távmunka Szövetség, elnök

Kónya László, a Deutsche Telekom IT Solutions Hungary ügyvezető igazgatója, előadásában a mesterséges intelligencia szerepét emelte ki a munkavégzés hatékonyságának növelésében, ami lehetőséget teremt további értékteremtésre és innovációra. Elmondta:

„Azzal, hogy az AI képes hatékonyabbá és gyorsabbá tenni a munkavégzésünket, lehetőséget teremt számunkra, hogy további értéket hozzunk létre. A nyert idő támogatja a kollégák innovatív megoldásokon való gondolkodását, valamint a képzésre és fejlesztésre fordított figyelmet, amely által a munkatársak magasabb szintű kompetenciákat sajátíthatnak el és még értékesebb munkát végezhetnek.” – Kónya László, Deutsche Telekom IT Solutions Hungary, ügyvezető igazgató

A vállalat heti egy nap irodai jelenlétet vezetett be, hogy erősítse az együttműködést, miközben megtartja a rugalmas munkavégzést. Kónya László hozzátette:

„A heti egy nap irodai jelenlétünk bevezetése a mai piaci környezetben, ahol a legtöbb vállalat heti két-három napot vár el az alkalmazottaktól, számunkra ideális megoldásnak bizonyult. E döntésünk legfőbb mozgatórugója az volt, hogy erősítsük az együttműködést a személyes irodai találkozásokon keresztül, megtartva a rugalmas munkavégzést, amiben teljes mértékben hiszünk.” – Kónya László, Deutsche Telekom IT Solutions Hungary, ügyvezető igazgató

Egy interaktív felmérés során a résztvevők 40%-a ideálisnak tartotta a heti három nap otthoni és két nap irodai munkavégzést. A legnagyobb kihívások között említették a magány érzésének kezelését, a csapatkohézió fenntartását és az időmenedzsmentet. A jövő munkahelyét rugalmasnak, emberközpontúnak és támogató környezetűnek képzelték el.

A Microsoft több intézkedése a munkavállalók hatékonyságának növelését és a csapatkohézió erősítését célozza. Az irodanapok például közösségi és csapatépítő programokkal, stratégiai tervezéssel és kreatív workshoppal szórakoztat és egyben a közösségi kohéziót, valamint a vállalat által kitűzött célokat is elősegítik. Emellett, legalább időnként, vonzóvá teszik a bejárást.

„A rugalmasság és a nyitott hozzáállás felszabadítja a szervezetet, növeli a hatékonyságot és a munkavállalói elégedettséget. Fontos, hogy a dolgozók humánorientált vezetői támogatást és megfelelő technológiai hátteret kapjanak, hogy bárhol a legjobbat nyújthassák. A digitális eszközök, a felhőalapú platform, online kommunikációs megoldások és most már a Copilottal – a Microsoft MI személyi asszisztensével – megtámogatott irodai applikációk lehetővé teszik a hatékony együttműködést, függetlenül a fizikai helyszíntől.” – Szabó Péter, Microsoft Magyarország, ügyvezető

Ez az írás az MTMSZ weboldalán közzétett https://tavmunka.org/wp/merlegen-a-hibrid-munkavegzes-jubileumi-szakmai-konferencia-beszamolo szakmai konferencia beszámoló rövidített kivonata, mesterséges intelligencia felhasználásával készült.

Távmunka Otthon